Yeni doğan

Yenidoğan dönemi ilk 4 Haftayı kapsayan dönemdir.
Bu bölümde yeni doğan bebeginiz hakkında bilmeniz gereken herşeyi sizlerle paylaşacagız.

Doğumdan sonra insanların sizi baskı altına almasına izin vermeyin. Ne yazık ki çevremizde her zaman zorunlu tavsiye veren ve yorumlar yapan insanlar var. Birçok anne bu tür baskıların altında kalir ve başkalarını memnun etmeye çalısır. Bununla nasıl baş etmeniz gerekdiğini öğrenmelisiniz.
Unutmayın siz annesiniz ve anneler bebekleri için en doğrusunu bilir. Tavsiyelere herzaman açık olun fakat kendi kendinize bebeğiniz için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verin.

 
Yeni doğan

Bunlari biliyormuydunuz?

  • Yenidoğan bir bebeğin kemikleri nispeten yumuşaktır ve çoğunlukla kıkırdakdan oluşur.
  • Doğumdan sonra, ebeveynler ve Yeni doğan arasındaki ilk temas özellikle önemlidir. Bu temas kalıcı ve benzersiz bir ilişkinin başlangıcıdır. 

Bebek refkleksi

Bebeğinizin hareketlerinin çoğu şu anda sadece reflekslerdir. Ancak daha sonra bebeğiniz vücudunu daha kontrollü bir şekilde kullanacakdır.

  • Arama refleksi: Bebeğinizin yanağına dokunursanız başını elinize doğru döndürür ve ağzını açacaktır. Bu refleks bebeğin yiyecek kaynağını yani memeyi bulmasına yardımcı olur.

  • Kavrama refleksi: Parmağınızı bebeğinizin eline koyarsanız hemen parmağınızı sıkıca tutar. Bu refleks dördüncü aydan sonra kayboluyor.

  • Yenidoğan bebeğinizin ilk dört hafta oyuncakla oynama ihtiyacı olmaz. Aldığınız oyuncakları kaldırabilirsiniz. Bebeğinizin bu dönem tek ihtiyacı olduğu şey sevgi dolu kelimeler, dokunuşlar ve konuşmalar. Bebeğiniz için bunlar yeterlidir.

  • Dünya Sağlık Örgütü  en az altı ay boyunca kesinlikle emzirmeyi ve daha sonra 2 yaşına kadar emzirilebilir diye tavsiye verir. Fakat Emzirmek veya mama vermek bu sizin kararınızdır. Tabikide emzirme bebeğiniz için en iyi besindir. Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına göre uyarlanmışdir. Bunlar bebeği hastalıklardan ve soğuk algınlığından korur. Emzirme hakkından daha fazla bilgileri BURADAN okuyabilirsiniz.

 

emzirme dönemi

1. Ten teması

Hamilelikte çocuk göbek kordonu ile anneye güvenli ve kapsamlı bir şekilde bağlanır. Doğumdan sonra ise Yeni doğan bebeğin sağlıklı gelişimi için yakınlık sıcaklık ve ten temasına ihtiyaç duyar. Bunun için bebeğinizi bol bol kucağınıza alınız. Bu sırada etrafınızdakiler kucağa alışdırmamanızı söyleselerde bunu yapmayı ihmal etmeyin. Uzmanların ten tene temas uygulanan bir bebek diğer bebeklere göre daha az ağlar diyorlar.

2. Dogumdan sonra ailenize zaman ayırın

Doğumdan sonraki ziyaretler arkadaş ve akrabalar bebeği elbette tebrik etmek için yanınıza gelecekdir ve buna hayır demek her zaman kolay değildir. Fakat ilk günler bebek ve ebeveyn ilişkisi için çok önemli. Bu dönemde Yeni doğan aile üyesini tanıma ve yakın bir ilişki kurma açısından önemli. Buna bağlanma dönemi denir. Güvenli Bağlanma genelde 8-12 Hafta arasında kendini gösterir. Bebeğinizin duygusal ihtiyacını anlayıp karşılamanız gerekiyor.

3. Bebeğinizle bir rutin geliştirin

Doğumdan sonra belkide ilk düşündüğünüz şey bebeğinize bir rutin oluşturma düşüncesinde olmassınız fakat bu çok önemlidir. Yeni doğan bir bebek temel olarak üç şey yapar: uyur, emmer ve altini kirletir. Fakat bunu hangi aralıklarda yapıyor? Bebeğinizin rutinini öğrenmek için bir deftere şunları not edin.
Bebeğiniz ne sıklıkta emmek istiyor? Ne kadar uyuyor ve ne zaman? Günde kaç kere altını kirletiyor? Bunları birkaç gün boyunca yazdıkdan sonra ikiniz için uygun rutini bulabilirsiniz. Bebekle günlük rutinler yeni hayatınıza sadece düzen getirmez aynı zamanda bebeğiniz ağladığında o an neye ihtiyaçı duyduğunu anlarsınız. Ayrıca bebekler ve çocuklar rutinleri çok sever. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde bu rutinleri farklı etkinliklerle süslüyebilirsiniz. Bir uygulama veya eski bir defter ile bebeğinizin doğal ritmini takip edin. Bebeğiniz ne sıklıkta emmek istiyor? Ne kadar uyuyor ve ne zaman? Gün boyunca kaç adet ıslak veya kirli bez atıyorsunuz?
Birkaç gün boyunca kaydettikten sonra, her ikiniz için uygun rutini tanımlayabilirsiniz. Bu sadece yeni hayatınıza düzen getirmekle ilgili değil, aynı zamanda bebeğinizin çığlık attığında neye ihtiyaç duyduğunu öğrenmek istiyorsanız bir rutin de size yardımcı olabilir.

doğumdan sonra

4.Bol bol dinlenin

Yeni doğan bir bebek günde 20 saate kadar uyuyabilir ancak genellikle bir ila dört saatden fazla uyumazlar. Bu dönemde bebeğiniz beslemek için gece sık kalkıyorsunuz ve uykusuz kalıyorsunuz. Doğumdan sonraki yardım ellerini geri çevirmeyin ve uyumak veya dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Mutsuz anne mutsuz bebek demektir. Yardımcı olacak birileri yok ise mümkünse bebeğiniz nezaman uyursa sizde dinlenin ve unutmayın bu günler geçicidir.

Prematüre Bebekler

Yenidoğan bebek 37 hafta ve öncesinde doğmuş ise bu bebeğe prematüre denir. 34. Haftadan itibaren bebek yaşamı boyunca rahim dışında ihtiyaç duyduğu tüm hayati işlevlerle donatılmıştır....devamını oku

Yenidoğan bakımı​

Yenidoğan bebeğiniz her gün gelişiyor ve sürekli bir şeyler öğreniyor! Bebek bakımından emzirmeye ve beslenmeye, uyku düzenine kadar çok şey öğrenme zamanı ...devamını oku

Bebeklerde gaz sorunu

Gaz sorununa çözüm

Bağırsakta çok fazla hava olması nedeniyle bebekde gaz sorunu olur. Yaşamın ilk aylarında, sıklıkla görülürler. Çoğu durumda, karın bebeği beslendikten kısa bir süre sonra işkence eder. Burada bebekde gazın neden ortaya çıktığını, neler yapabileceginiz ve nezaman doktora başvurmanız gerekdigini anlatacagız...devamını oku

Anne

Emzirmek

Emzirmenin ilk birkaç haftasında, büyük bir öğrenme süreci sizi bekler ve bazen bundan dolayı kendinizi bunalmış hissederseniz. Bu dönemde sürekli emzirmek tamamen normaldir ve süt üretiminizi artırırmak için önemlidir. Fakat aynı zamanda oldukça yorucu olabilir. Öncelikle sabırlı ol..devamini oku