Lohusalik dönemi

Doğumdan sonra kendinize zaman verin.

LOHUSALIK DÖNEMI

Lohusalık döneminde neler olur?

Lohusalık dönemi bebeğinizin doğumuyla başlar. Bu dönem doğumdan sonraki 42 günü kapsar ve annenin dinlenmesi gerektiği bir dönemdir.

Artik yeni bir yaşam ritmi ile yeni görevler ve sorumluluk sizi bekliyor. Lohusalık döneminde Aile yeni hayatina adapte olmaya calişır.

Vücudunuz sadece hormonlarla değişmekte kalmaz aynı zamanda rahim yavaşça yerine geri gitmeye başlar. Bu sırada başınız kalktığınızda dönebilir. Doğumdan sonra anneler için en önemli şey anın tadını stres olmadan çıkarmak. Lohusalık döneminde her türlü dinlenmenin tadını çıkarın. Bebeğiniz gün boyunca ne zaman uyursa sizde uyuyun. Bu sürede temizlik ve ev işleri yapma isteğinin ertelenmesi önerilir.

  • Fiziksel aktiviteler büyük ölcüde azaltılmalıdır.

  • Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmek için ten-tene teması önerilir.

  • Bu sürede bol bol dinlenip uykusuz kalmadiginizdan emin olmalisiniz.

Emziriyorsanız ilk birkaç hafta boyunca her iki ila üç saatte bir uyanık olacaksınız ve bu sizi yorabilir. Bu nedenle bebeğiniz uyurken sizinde uyumanizda fayda var.

Emzirme hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız BURADAN okuyabilirsiniz.

Lohusalık sonrası depresyon

emzirme dönemi

Doğum sonrası depresyon kadınların %70 i bu durumdan etkileniyor. Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtı. Artik güzel ve anlamlı bir deneyime sahipsiniz. Birbirinizi yoğun bir şekilde tanıma aşaması ve şu anda sorumlu olduğunuz bebeğinizle bol bol zaman geçirmelisiniz.
Peki neden doğumdan sonra kendimizi kötü hissediyoruz.
Bunun sebebi hamilelikden sonra hızla düşen hormonlardır.
Hamilelik sırasında birçok mutlu hormon üreten plasenta artık orada değil. Östrojen seviyesi “hamile olmayan bir kadın” a dönüyor. Bu hormonal değişikliklerin vücudumuzda işlenmesi kolay olmuyor.

Kadınların% 70'i bu durumdan etkilenir.Bazı anneler sürekli aglar ve aşırı hassastır, bazıları uyuşuk ve çok yorgun hisseder.

Birçok anne sadece doğumdan sonraki sorumluluk duygusunun farkına varır. Birden bebeğinize annelik yapabileceginize dair şüpheleriniz oluşur. Bunun üstüne birde uykusuzluk eklenir. Unutmayın yanlız değilsiniz ve her kadın Lohusalık döneminde bunları hissedebilir. Genellikle bu duyguları gizlememek ve birisiyle açık bir şekilde konuşmak size iyi gelecekdir.

Doğumdan sonra depresif ruh hali oldukça normaldir.

Babalar bile doğumdan sonra bu hisleri yaşayabilir. Babaların yaklaşık yüzde onunun hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki ilk yıl içinde depresyon belirtileri gösterir.
Uykusuzluk ve kendilerine zaman ayıramama birçok ebeveyni stres altına alır.

Peki ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle bu sorunun farkına varmanız gerekiyor. Lohusalık depresyonunda olan biri ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu anlamaz. Bu yüzden güvendiğiniz insanlarla konuşmayı deneyin. Bir doktor, eş, akraba veya arkadaşlarınızdan alacağınız destek size iyi gelecekdir.

  • Egzersiz ve spor depresyonu ciddi derecede hafifletir.

  • Şiddetli depresyon durumunda tıbbi veya psikolojik yardım alınmalıdır.

  • Günlük yaşamda yeterli destek ve yardım almak önemlidir.
 

Lohusalık dönemi kalıcı değildir bir süre sonra bitecek. Bunu en iyi şekilde atlatabilmeniz için başkalarından yardım istemek veya duygularınızı ifade etmekden çekinmeyin.

Anne bebek ilişkisinin kopmaması için annenin bir uzmandan yardım alması önemlidir. Anneler bir çok sebeple tedaviye başvurmamakta ya da geç başvurmaktadır. Tüm sıkıntılarınızı içinize atmanız sizi sadece yıpratacakdır.

En Çok Okunan Makaleler 

Yeni doğan

Yeni doğan hakında bilmeniz gerekenler

Yeni doğan dönemi ilk 4 Haftayı kapsayan dönemdir....

Bebeklerde gaz sorunu

Gaz sorununa çözüm

Bebeklerde gaza ne iyi gelir diye düsünüyorsaniz hosgeldiniz ve bunu merak ederek yanliz degilsiniz.

Hamilelik

Hafta hafta hamilelik takibi

Hamileliğin ilk haftalarından doğumuna kadar Hafta Hafta gebelik takibi...

Hamilelikde beslenme

Hamilelikte beslenme sürecinde bazi seylere dikkat etmeniz gerekir. Sizler icin en faydali bilgiler bu sayfada.

Hamilelikte mide bulantisi

Hamilelik şikayetleri

Hamilelikde mide bulantısı ve şikayetler

bakım

Anneler icin bakım

Dogumdan sonra annelerinde bakıma ihtiyacı var. Iste size ipucları

“Lohusalik dönemi” üzerine 4 yorum

Yorum yapın