Emzirme dönemi

  1. Emzirme döneminin ilk haftaları sizin için harika bir öğrenme sürecidir. Gece gündüz emzirdiğiniz için kendinizi biraz bunalmış hissetmeniz tamamen normaldir. Fakat unutmayın devamlı emzirmeniz süt üretiminizi yükseltir. Tabikide bu yeni doğan süreci biraz zor ama sabırlı olun bunlar geçici bir dönemdir.

Yeni doğan bir bebeğin midesi henüz çok küçükdür ancak midesi hızla büyür: ilk haftada kayısı büyüklüğünden ikinci haftadaki büyük tavuk yumurtasının büyüklüğüne kadar gelir.
Emzirme süresi her bebekde farklıdır bazı bebekler 5 dakika emmerken bazılari yarım saat emebilir. Bebeğiniz kilo alıyorsa sadece 5 dakika emmiyor diye endişelenmenize gerek yok.

Bebeğimin ilk altı ay için gerçekten sadece anne sütüne ihtiyacı var mı?

Bebeğiniz ilk altı ay sadece anne sütüne ihtiyaç duyar. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olduğu her şeyi içinde barındırır. Hatta suya bile ihtiyaç duymaz! Ilk altı ay sindirim sistemi katı yiyecekleri sindiremez.

Emzirme bebeğin ağız kaslarını eğitir ve çenesinin gelişimine ve dişlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.  Bu kaslar özellikle yemek yemek ve konuşma için önemlidir. Anne sütünüzün tadı içtiğiniz veya yediğinizden etkileyebilir. Bunun için emzirme döneminde beslenmenize dikkat ediniz.
Ayrıca bebeğiniz hastalandığında vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için anne sütünüze gidecek antikorlar üretecektir ve bebeğinizin iyleşme süresini kısaltacakdır.

Gece emzirmeleri

Bütün bebekler gece uyanır ve emmek ister bu normaldir. Bir ila altı aylık bebekler genelikle acıkdıkları için uyanır. Belli bir aydan sonra bu her bebekde değisir ama genelde uzmanlar altı ile yedi aydan sonra bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaci olmadıklarını söyler. Belli bir aydan sonra bebekler ihtiyaçdan çok alışkanlık olduğu için uyanırlar. Peki bunu nasıl anlarsınız.

– Eğer her gece aynı saatde uyanıyorsa

– Gece emme süresi daha kısaysa
 

bebeğiniz alışkanlık olduğu için uyanıyordur. Çocuk doktorunuzla görüşüp gece emmelerini sonlandırabilirsiniz.

Bebek üzerinde yapılan bir araştırma, altı ila on iki aylık bebeklerin neredeyse % 80’inin en az bir kez gece uyandığını ve % 25’inin bir gece veya daha fazla üç kez uyandığını gösterdi. Emzirilen veya beslenen bebekler arasında  farkı yoktur.

Emzirme döneminde beslenme

Emzirme döneminde annenin daha fazla enerjiye ve kaloriye ihtiyacı olur.
Emzirme döneminde sağlıklı ve bol vitaminli seyler yemeniz önerilir.
Mümkünse kalori ihtiyaçlarınızı sebze, meyve, süt ürünleri, yağsız et ve kepekli tahıllar gibi besin açısından zengin gıdalarla karşılamalısınız.
Tatlı ihtiyacını küçük miktarlarda tüketmelisiniz. Bu ürünler birçok kalori sağlarken ihtiyacınız olan değerli vitamin ve mineralleri sağlamazlar

Peki emzirme döneminde neleri yememelisin?

  • Gaz yapan yiyecekler (Nohut, fasülye, gazlı içecekler,Acı ve baharatlı yiyecekler)
  • Çikolata ve seker: Bunların bebeğiniz için hiçbir faydası yok emzirmiyen insanlar için ne kadar zararlıysa emziren bir anne için daha fazla zararlıdır

  • Kaffeinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız ( Kahve ve cikolata gibi.)

En Çok Okunan Makaleler 

doğumdan sonra

Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon kadınların %70 i bu durumdan etkileniyor.Peki neden doğum sonrası depresyon hissederiyoruz ?

Hamilelikte mide bulantisi

Hamilelik şikayetler

Hamilelikde mide bulantısı ve şikayetler

bakım

Anneler icin bakım

Dogumdan sonra annelerinde bakıma ihtiyacı var. Iste size ipucları

Yeni doğan

Yeni doğan hakında bilmeniz gerekenler

Yeni doğan dönemi ilk 4 Haftayı kapsayan dönemdir....

Bebeklerde gaz sorunu

Gaz sorununa çözüm

Bebeklerde gaza ne iyi gelir diye düsünüyorsaniz hosgeldiniz ve bunu merak ederek yanliz degilsiniz.

Hamilelik

Hafta hafta hamilelik takibi

Hamileliğin ilk haftalarından doğumuna kadar Hafta Hafta gebelik takibi...

“Emzirme dönemi” üzerine 7 yorum

Yorum yapın