Doğumdan sonra sizi neler bekliyor?

cudunuz doğumdan sonra hamilelik sırasında meydana gelen tüm değişikliklerden kurtulmaya çalışır 

Doğum sonrası kadınlar kendilerine hep aynı soruları sorarlar.

Neden kimse bana bunları anlatmad?

Her anne hastaneden eve gelip yeni doğan bir bebekle ilgilenip aynı zamanda kendi sorunlarıyla tek başına kaldığında kendisini çaresiz hissedebilir.
Bu yazıda
doğumdan sonraki günlerde
sizleri nelerin beklediğini anlatmak istiyoruz.

Öncelikle tüm bu kontrolsüz duygu patlamaları ağrıyan göğüsler ve büyük Pedler tamamen normaldir. 

Peki neler sizi bekliyor gelin beraber okuyalım.

 • Dogumdan sonra ilk günler
  K
  anamanız devam edecek bu süreçde kan parlak kırmızıdır ve sonraki dört ila altı hafta boyunca kan kahverengi bir hale gelir ve zamanla azalır.

  Sık sık pedinizi değiştirin. Kanama azalma yerine kötüleşirse jinekoloğunuza  ile iletişime geçin.
   
  Doğumdan sonra da hafif kramplar ve kasılmalar devam eder ve normaldir bunun sebebi rahmin tekrar küçülmesi ve eski haline gelmesi bu genellikle birkaç gün sonra kaybolur ancak vücudunuzun kendini toplama süreci yaklaşık dört hafta sürer.
  Doğumdan sonra bazı kadınlar hassas olur ve duyguları tavan yapar. Hassas ve bitkin olmanızin sebebi hormonlarınızın birden düşmesine ve değişmesine bağlıdır. Bununla ilgili Lohusalık dönemi yazımızı okuyabilirsiniz. Bu sürecin geçici olduğunu unutmayın herşey eskisi gibi olacak !

Doğumdan sonraki sorunlar

Hamileyken vücudunuz ve özellikle cildiniz birçok zorluğun üstesinden gelir. Cildimizin güzel bir bakıma ihtiyaçı olur.
Bunun için sizlere birkaç tavsiye

Lekeler için : Cildinizdeki koyu lekeler doğumdan sonra bir sene içinde yavaş yavaş daha açık hale gelir. Genelde bu sorun kendi kendiliginden geçer. Bu lekeleri yüzümüzde göbeğinizde görebilrisiniz. Geçmedigi durumlarda dermatologlardan yardım istiyebilirsiniz.
Ayrıca evde uygulayabileceğiniz alternatif bir yöntem ise karbonat ve yoğurt.
Aynı miktarda karbonat ve yoğurdu karıştırın ve 15 dakika lekeli bölgede bekletebilirsiniz.

Hamilelik

Doğum sonrası çatlak izleri

Doğumdan sonra çatlak izleri daha hafif bir hale gelir. Hamilelik sırasında karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda çatlak izleri varsa bu doğumdan sonra yavaş yavaş renk değiştirir. 

Bu çatlak izleri ilk başta kırmızı, kahverengi veya morsa doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde beyaza bir renge dönüşür. Küçük çatlaklar zamanla geçebilir ama büyükleri kendi kendine malesef geçmez.

Faydası olan birkaç doğal yağlarla bu görünümü en az hale getirebilirsiniz. Saf zeytinyağı,
kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı kullanılması idealdir. Doğal yağlar vücudumuzu nemlendirir ve esnekliğini kazandırarak ve çatlak oluşumunu engeller.

Hassas göğüs ve Meme uçlari

Vücudu emzirmek için süt üretmeye başlar ve bu memeyi çok hassas bir hale getirir. Göğüsler ve meme uçları doğumdan sonra ilk günlerde çok hassastır ve dokunulmaz bir hale gelebilir. 

Değişen hormon nedeniyle cilt doğumdan sonra genellikle çok kuru olur. Bu genellikle birkaç ay içinde normale döner o zamana kadar cildinizi bol bol nemlendirin.

Birçok kadında sivilce veya lekeler çıkabilir. Sorunlu Ciltlerde temizlik losyonları yardımcı olur. Bu losyonlar gözenekleri temizler ve cildi aşırı yağdan arındırır.

Göğüslerinize bakım yapmayı unutmayın. Doğumdan sonra  göğüsleriniz ağrılı, şiş ve hatta dokunulamayacak bir hale gelir. Göğüslerinizi bol bol nemlendirin. Bu sorunla bende karşı karşıya geldim ve size kulandğım Lansinoh meme ucu kremini tavsiye ederim. Ayrıca sıcak ve soğuk jel kompresi bu tür ağrıyı hafifletebilir. Emziriyor olsanız da olmasanız da balensiz iyi oturan bir sütyen takin ve meme uçlarınız emzirmeden ağrıyorsa, lanolin kremi yardımcı olabilir.

Dışarıdan herşey herzaman çok kolay görünür mutlu bir anne mutlu bir bebek ve pırıl pırıl temiz bir ev. Kendi evinize bakdığınızda bunlari pek fazla göremezsiniz. Yanliz değilsiniz
 
Birçok Anne ev islerini yapamadıkları için kendilerini suçluyor.
Bunun sonucunda yorgun ve sinirli bir anne ortaya çıkıyor.
Kendinize stress yapmayın ve bir süre bebeginizle ilgilenin zamanla hersey sizin için rutin olacak ve sizde kendi hayatıniza göre bir plan oluşturcaksınız.
En önemli önerilerden birisi bence ( Bir süre ev isini ertelemek ve yeni hayatınıza odaklanmak )

Doğum yapan ve emziren annelere vitamin
Doğumdan sonra kadınların vitamin ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye dikkat edin. Vitamin takviyeleri alabilirsiniz. Özellikle iyot bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemlidir.  Omega-3 yağ bebeğiniz için çok iyidir ve emzirilen bebeğin beyninin ve gözlerinin normal gelişimini destekler.

Son olarak doğumdan sonra bol bol dinlenin böylece vücudunuz en iyi şekilde toparlanabilir ve sizi stressden uzak tutar.

En Çok Okunan Makaleler 

Yeni doğan

Yeni doğan hakında bilmeniz gerekenler

Yeni doğan dönemi ilk 4 Haftayı kapsayan dönemdir....

Bebeklerde gaz sorunu

Gaz sorununa çözüm

Bebeklerde gaza ne iyi gelir diye düsünüyorsaniz hosgeldiniz ve bunu merak ederek yanliz degilsiniz.

Hamilelik

Hafta hafta hamilelik takibi

Hamileliğin ilk haftalarından doğumuna kadar Hafta Hafta gebelik takibi...

doğumdan sonra
Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon kadınların %70 i bu durumdan etkileniyor.Peki neden doğum sonrası depresyon hissederiyoruz ?

Hamilelikte mide bulantisi
Hamilelik şikayetleri

Hamilelikde mide bulantısı ve şikayetler

bakım
Anneler icin bakım

Dogumdan sonra annelerinde bakıma ihtiyacı var. Iste size ipucları